1,654
edits
Line 17: | Line 17: | ||
=== Performance in other i.MX 8 boards === | === Performance in other i.MX 8 boards === | ||
{| class="wikitable" | |||
|- style="font-weight:bold;" | |||
! Family | |||
! Subfamilies | |||
! GPU | |||
! Number of Shaders | |||
! Supported by GstISP | |||
|- | |||
| i.MX 8 | |||
| QM, QP<br /> | |||
| 2x GC7000XSVX | |||
| 8 shader/each | |||
| Yes | |||
|- | |||
| i.MX 8X | |||
| QXP, DXP, DX | |||
| 1x GC7000Lite | |||
| 4 shaders | |||
| Yes | |||
|- style="background-color:#fe996b;" | |||
| i.MX 8M | |||
| Q, D, QL<br /> | |||
| 1x GC7000Lite | |||
| 4 shaders | |||
| Yes | |||
|- | |||
| i.MX 8M Mini | |||
| QL, DL, SL, Q, D, S | |||
| 1x GCNanoUltra | |||
| 1 shader | |||
| No (No OpenCL supported) | |||
|- | |||
| i.MX 8M Nano | |||
| QL, DL, SL, Q, D, S | |||
| (Q, D, S) 1x GC7000UltraLite<br />(QL, DL, SL) No graphics<br /> | |||
| 2 shaders | |||
| Yes in Q, D, S<br /> | |||
|- | |||
| i.MX 8M Plus | |||
| Q, QL, D | |||
| 1x GC7000UltraLite | |||
| 2 shaders | |||
| Yes | |||
|} | |||
== CSC Benchmarking == | == CSC Benchmarking == |
edits